Yozgat İl Halk Kütüphanesi

Okuma Kolaylığı

Yozgat Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Halk Kütüphanesi'nde görme engelli ve az gören vatandaşların kitap okumalarını kolaylaştırmak amacıyla gerekli donanımı kurdu.

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mustafa Karabacak, yaptığı açıklamada görme engelli vatandaşlara yönelik başlatılan okuma, bulmaca çözme, resim çizme, el işleri yapma ve benzeri günlük faaliyetleri başkasına bağımlı olmadan yapabilme imkanı sunan sistemin kurulduğunu söyledi. Karabacak, "Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce sürdürülen 'Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz (BİLED) Projesi'nin görme engelli kişilerin kütüphane hizmetlerinden azami düzeyde faydalanmalarına imkan sağlamak üzere ülkemiz genelinde başlatılan uygulama ile ilimizde de bu sistemi hazırladık. Kütüphanemizde görme engelliler için sesli ekran okuma programı, ekran büyütme programı ile masa üstü büyüteç sistemi ve kitap okuma makinesi aldık. Bu cihazlardan biri az görme yetisi olan kişilerin kitap okuma ya da araştırma yapmasına imkan sağlıyor. Cihaz yazıları 80 kat büyütebiliyor, üç farklı görüntüleme modu (renkli, siyah zemin üzerine beyaz, beyaz zemin üzerine de siyah) değiştirme özellikleri de bulunmaktadır. Bu vesile tüm görme engelli vatandaşlarımızı kurulan bu cihazımızdan faydalanmaya davet ediyoruz." dedi.

Karabacak, Yozgat Engelliler Derneği Başkanlığıyla irtibata geçerek görme engeli bulunan vatandaşların kütüphanelerden faydalanmalarını sağlayacaklarını sözlerine ekledi. / CHA

Yozgat Gazetesi'nden alınmıştır.